سیستم اعلام حریق هوشمند


سیستم اعلام حریق هوشمند

در این مقاله از سایت نارپوش به شرح موضوع سیستم اعلام حریق هوشمند خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

سیستم هوشمند زنگ خطر آتش سوزی چگونه از جان و اموال مردم در برابر آتش سوزی محافظت می کند؟

اگر شما در موقعیتی هستید که نظر خود را در مورد پیشرفت تکنولوژی بپرسید، آیا شما از آن نوع فردی هستید که همیشه فکر می کنید اوضاع بهتر از الان در روزهای قدیمی است و پیشرفت تکنولوژیکی یکی از پدیده های ناخوشایندی است که زندگی ها را تحت تاثیر منفی قرار داده است؟
سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق هوشمند

یا شما از افرادی هستید که همواره از این موضوع استقبال کرده و سعی کرده با فناوری های نو و نوظهور بشناسید؟
 اگر از دسته دوم باشید، می توانید بگویید مناسب ترین موقعیت را انتخاب کرده اید زیرا تکنولوژی همراه مفیدترین کاری است که می توان انجام داد تا از آن برای بهبود شیوه زندگی تان بهره ببرد.

اما اگر شما یک دسته از افراد فن آوری و شما فکر می کنید شما احتمالا زندگی بهتری بدون پیشرفت های چند دهه گذشته داشته اند، شما باید بگویید که شما کمی ناعادلانه در این مورد فکر می کنم.

 علاوه بر تغییرات مختلفی که فناوری های پیشرفته در زندگی ما ایجاد کرده اند، در بسیاری از موقعیت ها ما را نیز از خطرات گاهی مرگبار نجات داده اند.

مثال های زیادی برای این کار وجود دارد، اما اگر بخواهیم مثالی در ارتباط با متن ارائه دهیم، سیستم های زنگ خطر آتش بهترین نمونه هستند زیرا پیشرفت های تکنولوژیکی کمک های غیرقابل انکاری در بهبود زندگی مردم کرده است.

و خطراتی که در گذشته به راحتی می توانست باعث مرگ یا (در بهترین حالت) از دست دادن خانه ها و سرمایه مردم شود، امروز با کمک سیستم های هشدار آتش سوزی (به خصوص سیستم اعلام حریق هوشمند) به آن است که تا حد زیادی کنترل و به طور قابل توجهی کاهش می دهد مقدار آسیب است که می تواند باعث شده است.

اما سیستم اعلام حریق هوشمند چه چیزی است و تفاوت آن با انواع دیگر سیستم های زنگ خطر آتش سوزی چه تفاوتی دارد؟

برای پرداختن به این موضوع باید ابتدا با انواع سیستم های اعلام آتش نشانی و سپس بررسی نوع هوشمند زنگ خطر آتش سوزی پی برد.
سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق هوشمند

 سیستم های اعلام آتش بر اساس عوامل مختلف دسته بندی می شوند. از نظر سطح حفاظت و نحوه اطلاع رسانی به آنها به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

 سطح حفاظت در واقع تعیین آنچه که ما از سیستم هشدار آتش ما انتظار می رود! 
آیا ما می خواهیم از جان ها محافظت کنیم یا برای ما کافی است که از وسایلمان در برابر تهدید آتش محافظت کنیم؟
 ما باید بدانیم که هدف ما پرداخت هزینه خرید و نصب یک سیستم زنگ خطر آتش سوزی، انتخاب بهترین گزینه با توجه به نیازهای ما است، اگر چه بسیاری از سیستم های زنگ آتش هر دو این نیازها را برآورده می کنند.

چه تفاوت هایی بین نحوه اطلاع سیستم های مختلف زنگ آتش نشانی وجود دارد؟

سیستم های هشدار دهنده آتش سوزی فردی برای آلارم های آتش سوزی بلافاصله پس از تشخیص آتش سوزی (به روش های مختلف توسط نوع آشکارساز و حساسیت آن) از طریق آلارم ها و چراغ های چشمک زن به افراد حاضر در محل اطلاع می دهند.

اما در سیستم های زنگ خطر آتش مرکزی (جایی که سیستم هوشمند اعلام آتش در این دسته قرار دارد) بخشی در سیستم به نام کنترل پنل یا کنترل پنل مرکزی وجود دارد که اطلاعات توسط آشکارسازها به آن گزارش می شود و سپس با توجه به طرح هایی که در حال حاضر در سیستم تنظیم شده واکنش مناسبی نشان می دهد. 

این واکنش ها بسته به نوع سیستم کنترل آتش متفاوت است.

سیستم اعلام حریق هوشمند یکی از سیستم های زنگ خطر آتش سوزی مرکزی است. رایج ترین انواع سیستم های زنگ خطر آتش مرکزی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، سیستم های معمولی یا متعارف و سیستم های آدرس دار یا آدرس دار هستند.
سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق هوشمند

با توجه به این که هر دوی این سیستم ها سیستم های مرکزی هستند، بنابراین به محض تشخیص خطر، آن را به کنترل پنل مرکزی گزارش می دهند، اما تفاوت در این است که سیستم های آدرس دهی طراحی شده اند تا به هر جزء، آدرس جداگانه و منحصر به فرد اختصاص داده شوند، زیرا پیدا کردن دقیقاً اینکه کدام دستگاه فعال شده و خطر آتش سوزی را منتقل کرده است، بسیار آسان تر است.

 این آرایش پیدا کردن محل دقیق آتش سوزی سریع تر انجام می شود. این ویژگی تاثیر قابل توجهی در جلوگیری از آسیب های سنگین خواهد داشت.
سیستم اعلام حریق هوشمند

سیستم اعلام حریق هوشمند

در مقابل، در سیستم معمولی، یک منطقه وجود دارد، و نمی توان محل دقیق آتش سوزی را تشخیص داد، اما می توان منطقه کلی را شناسایی کرد (برای مثال ممکن است قابل تشخیص باشد که آتش سوزی در کدام کف رخ داده است)، اما تشخیص نقطه دقیق آن امکان پذیر نیست.
از نظر سیم کشی، در سیستم معمولی سیم کشی ستاره ای است، اما در مدل آدرس دهی، تمام تجهیزات و کنترل پنل مرکزی در یک حلقه قرار می گیرند.
در این مقاله از سایت نارپوش به شرح موضوع سیستم اعلام حریق هوشمند پرداختیم.

موضوعات مرتبط:

مطالب تصادفی :  آژیر سیستم اعلام حریق

1.آموزش آتش نشانی صنعتی

2.آموزش نرم افزار اتو اسپرینک

3.طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق

4.نرم افزار طراحی اعلام حریق

5.پنل اعلام حریق nsc

6.کنترل پنل سیستم اعلام حریق

7.نرم افزار nsc

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.