آژیر سیستم اعلام حریق


آژیر سیستم اعلام حریق

در این مقاله از سایت نارپوش به شرح موضوع آژیر سیستم اعلام حریق خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

 

سیستم اعلام حریق

یک سیستم زنگ خطر آتش نشانی زنگ خطری است که سیگنال هایی را از آلارم های مختلف حسگر دریافت می کند، این ها را ارزیابی می کند و سپس اقدام مناسبی انجام می دهد.
آژیر سیستم اعلام حریق

آژیر سیستم اعلام حریق

 طیف گسترده ای از فناوری های مختلف می توانند برای تشخیص آتش سوزی ها مورد استفاده قرار گیرند. رایج ترین آژیر سیستم اعلام حریق، آشکارسازهای دود و دما هستند.

دلیل اصلی استفاده از آژیر سیستم اعلام حریق، تشخیص وقوع آتش سوزی در مرحله بسیار اولیه حتی بدون حضور انسان است و به همین دلیل باید اقدامات مناسب به سرعت انجام شود.

 پس از تشخیص آتش، یک سیگنال هشدار صوتی یا بصری (آژیر و نور چشمک زن) منتشر می شود. بسته به طراحی سیستم می توان تیپ آتش را نیز هشدار داد یا می توان سیستم خاموش کننده خودکار را فعال کرد.

آژیر سیستم اعلام حریق و کاربرد آن

برای مبارزه موفقیت آمیز با آتش سوزی، تشخیص زودهنگام آتش سوزی برای استفاده از سیستم زنگ آتش نشانی قابل آدرس دهی ضروری است اگر منبع آتش نشانی در مرحله اولیه شناسایی و خاموش نشده باشد، به سرعت در حال سوختن خواهد بود.
آژیر سیستم اعلام حریق

آژیر سیستم اعلام حریق

بنابراین گرما و گازهای دود حاصل از انتشار، خاموش کردن آتش را در صورت غیرممکن بودن برای آتش نشانی بسیار دشوار می کند.


انواع سیستم های اعلام آتش


سیستم اعلام آتش دارای سه نوع معمول زیر است:

سیستم زنگ آتش معمولی

سیستم هشدار آتش بی سیم یا بی سیم

سیستم هشدار آتش نشانینوعی از دستگاه ها و تجهیزات خودکار اعلام آتش است که سیگنال الکتریکی آن آنالوگ (غیر دیجیتال) است و این سیستم ها به دو صورت طراحی و پیاده سازی می شوند.
آژیر سیستم اعلام حریق

آژیر سیستم اعلام حریق

1- سیستم اعلام آتش با قابلیت عملکرد آژیر یا آلارم مخصوص مناطق (مناطق)

2- سیستم اعلام آتش با قابلیت عملکرد همزمان تمام زنگ ها یا آژیر ها

در این نوع سیستم اعلام آتش با توجه به نیاز به چندین منطقه (مناطق) تقسیم می شود، هر منطقه توسط کابل ها سیمی می شود، تمام تجهیزات آشکارسازها زنگ خطر آتش سوزی و دستگیره در آتش موازی اعلام می شود که به محض شروع آتش سوزی در ساختمان زنگ خطر آتش تمام مناطق به صدا در خواهد آمد.

سیستم هشدار آتش نشانی

در این سیستم زنگ آتش نشانی قابل آدرس، تمام عناصر مورد استفاده مانند آشکارسازهای زنگ آتش نشانی قابل آدرس،آلارم های آتش نشانی، ماژول های زنگ آتش نشانی ورودی و خروجی توسط یک کد یا آدرس و کنترل پنل زنگ آتش نشانی قابل آدرس منحصر به فرد هستند.

 علاوه بر موارد فوق به دلیل در دسترس بودن این سیستم ها، آدرس دهی امکانات ویژه سطوح مختلف ایمنی را نیز فراهم می آورد، بنابراین لازم است با توجه به نوع و شرایط استفاده از مطالعات لازم، برند را انتخاب کنید تا از امکانات و قابلیت ها آگاه باشید. انجام خواهند شد .

اجزای سیستم اعلام آتش

سیستم زنگ آتش نشانی آدرس دار و غیرمتعارف شامل موارد زیر است:

آشکارساز، کنترل پنل مرکزی، رابط ها یا مازول ها، دستگیره، مانیتورینگ. آشکارسازهای آژیر و بیم

پنل کنترل زنگ خطر آتش مرکزی

آژیر سیستم اعلام حریق

آژیر سیستم اعلام حریق

تابلوی کنترل مرکزی اعلام آتش نشانی داده های حسگرهای زنگ خطر آتش را جمع آوری می کند و با توجه به تنظیمات سیستم زنگ خطر آتش سوزی مرکزی، حسگرها واکنش های لازم را با توجه به تنظیمات سیستم زنگ خطر آتش سوزی مرکزی نشان می دهند.

خروجی های سیستم زنگ خطر آتش

سیستم اعلام آتش با توجه به سیاست های مکان مورد استفاده می تواند شامل خروجی های مختلفی مانند: زنگ خطر آتش نشانی، تماس با آتش نشانی، فعال کردن کنترل پنل خاموش کننده آتش، روشن کردن علائم خروج اضطراری طرفداران فشار مثبت و ... شود.

موضوعات مرتبط:

مطالب تصادفی :  سیستم اطفاحریق انبار

1.آموزش آتش نشانی صنعتی

2.آموزش نرم افزار اتو اسپرینک

3.طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق

4.نرم افزار طراحی اعلام حریق

5.پنل اعلام حریق nsc

6.کنترل پنل سیستم اعلام حریق

7.نرم افزار nsc

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.