مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق

در یک مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق، لوازمی به فروش می‌رسند که به منظور خاموش کردن، کنترل و هدایت آتش‌سوزی های ناخواسته استفاده می‌شوند.

تمامی افراد از جمله صاحبان مشاغل و کارخانجات و حتی ساکنین یک ساختمان، باید به مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق مراجعه کنند تا لوازم مورد نیاز خود را خریداری کنند و در نتیجه از عواقب حریق تا حد امکان پیشگیری کنند.

از اهداف اطفای حریق می‌توان، حفاظت از جان و سلامت افراد، پیشگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست را نام برد.

همانطور که از نام مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق پیداست این مرکز لوازم و تجهیزات لازم برای مهار آتش‌سوزی را به فروش می‌رساند که اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری نسبت به اطفا حریق و انواع تجهیزات آن کسب کنید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نکاتی که در هنگام خرید از یک مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق باید در نظر داشت

سیستم اطفاء حریق چیست؟

سیستم های اعلان و اطفا حریق از مهم ترین لوازم آتش‌نشانی در ساختمان ها هستند که وجود آنها هنگام حادثه های ناگوار و اتفاقات مربوط به آتش‌سوزی بسیار الزامی است.

سیستم‌های اعلان و اطفا حریق همانگونه که از نام آنها مشخص است؛ شامل 2 نوع سیستم می باشند.

سیستم اعلان، وظیفه هشدار و اطلاع رسانی به افراد حاضر در آن مکان را دارد و سیستم اطفا، وظیفه کنترل و خاموش کردن آتش را دارد.

سیستم های اعلام و اطفا حریق از تجهیزات ایمنی ضروری در هر ساختمان هستند که برای پیشگیری از آتش‌سوزی و مهار آتش در ساختمان ها به کار گرفته می‌شوند.

این دو سیستم یعنی اعلان و اطفا نسبت به دیگر تجهیزات آتش‌نشانی، در بین مردم عمومیت بیشتری دارند به دلیل اینکه در بیشتر ساختمان ها به کار گرفتن این دو سیستم، تبدیل به یک قانون شده و ضروری است.

تعریف سیستم اطفا حریق
به وسایل و یا سیستم‌هایی که قابلیت این را داشته باشند که آتش و حریق را خاموش و اطفا کنند، سیستم اطفا حریق می‌گویند.

به کارگیری سیستم اطفا حریق در محل‌هایی که احتمال آتش سوزی مواد مانند کارخانجات مواد شیمیایی وجود دارد نقش مهمی دارد.
طبقه‌بندی انواع آتش

کلاس بندی آتش ها

پیش از آشنایی با انواع سیستم‌های اطفا حریق که هریک مخصوص یک یا چند نوع آتش هستند، به دسته بندی انواع آتش می‌پردازیم.

آتش براساس نوع سوخت در حال آتش سوزی ، به چند گروه تقسیم می‌شود. و دانستن این تفاوت ها در کلاس های حریق قبل از رفتن به مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق قطعا کاربردی است.

هر گروه آتش، به غیر از یک گروه، با یکی از حروف لاتین نمایش داده می‌شود و نماد خاصی دارد.

با داشتن این اطلاعات در هنگام آتش‌سوزی طبیعتا می‌توان، سیستم اطفا حریق مناسبی را از مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق، تهیه کرد.

انواع کلاس های حریق:

 • کلاس A شامل جامدات
 • کلاس B شامل مایعات
 • کلاس C شامل موادی گازی
 • کلاس D شامل مواد فلزی
 • کلاس E شامل وسایل برقی
 • کلاس F شامل روغن ها

مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق

اگر به یک مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق مراجعه کنید با مجموعه ای از تجهیزات اطفا و مهار حریق مواجه می‌شوید؛

به طور کلی تجهیزات اطفا حریق به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم می‌شوند:

سیستم اطفاء حریق دستی:

در سیستم اطفا حریق دستی، تجهیزاتی به کار گرفته می‌شوند که برای عملکرد صحیح به یک عامل انسانی نیاز دارند و بدون وجود انسان، عملا بی کاربرد هستند.

یکی از رایج ترین نمونه های تجهیزات اطفا حریق دستی، کپسول آتش‌نشانی است. که با توجه به نوع حریق، انواع مختلفی دارد.

انواع سیستم های اطفای حریق دستی مانند خاموش کننده های CO‌2 ، خاموش کننده‌های پودری، خاموش کننده‌های دارای ترکیبات هالوژنه و خاموش کننده‌های دارای کف، نیاز به یک عامل انسانی مانند آتش‌نشانان و مردم عادی دارند.

 • خاموش کننده های پودری (پودر خشک، پودر خشک شیمیایی و پودر تر شیمیایی)
 • خاموش کننده های دارای ترکیبات هالوژنه :

کپسول های هالوژنه از ترکیب فلوئور (F)، کربن (C)، برم (Br) و کلر (Cl) تشکیل شده است. با توجه به اینکه ترکیب شدن این مواد باهم، موجب آتش‌سوزی می‌شود، از گاز هالوژن بعنوان ماده خاموش کننده در ترکیب این کپسول‌ها استفاده می‌شود تا از اشتعال احتراق جلوگیری شود.

 • خاموش کننده های دارای کف :

گسترش کف در هنگام آتش‌سوزی، می‌تواند روی حریق را پوشانده و مانع از رسیدن اکسیژن (O2) و انتشار گازهای ناشی از آتش می‌گردد.

نکته مهم در استفاده از کف، گسترش و پخش شدن آن روی سطوح مواد مشتعله، مخصوصاَ مایعات مشتعل بدلیل سبکی آن است.

این کپسول که می‌توان به راحتی آن را از مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق خریداری کرد، دارای مایعی است ک برای اطفا حریق مایعات مشتعل کاربرد دارد و دلیل اصلی استفاده از کف در این کسپول ها در اطفا مایعات مشتعل این است که، مایعات مشتعل جرم و چگالی کمتری نسبت به آب دارند .

و در صورتی که مایعی مشتعل شود، به علت سبکی کف در سطح آب قرار می‌گیرد و روی آن را می‌پوشاند و همین امر، باعث می‌شود‌، گسترش حریق به تاخیر بی‌افتد و موجب می‌شود کار اطفا حریق برای نیروهای آتش‌نشان ساده تر شود.

 • خاموش کننده های حاوی دی اکسید کربن :

کپسول آتش نشان (CO2) یک دستگاه قابل حمل و اکتیو در برابر آتش است که با با انتشار دی اکسید کربن بر روی آتش عمل می‌کند.

این دستگاه با مهار اکسیژن آتش، برای اطفا آتش سوزی کار می‌کند و در اولویت اول برای خاموش کردن آتش‌هایی که منبع سوخت آنها گاز یا مایع مشتعل است، استفاده می‌شود.

کپسول های دی اکسید کربن، یک نوع متدوال از کپسول های آتش‌نشانی بوده و در شرایطی به کار گرفته می‌شود که کپسول های آتش نشانی قدیمی مانند فوم یا آب یا کپسول های شیمیایی عملکردی ندارند. این کپسول ها همچنین به خاموش کننده تمیز معروف هستند، زیرا پس از اتمام اطفا حریق هیچ اثری در محل باقی نمی‌گذارند.

این خاموش کننده ها دارای رنگ های متفاوتی بر روی بدنه کپسول می‌باشند. که در هنگام خرید از یک مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق باید به این رنگبندی توجه داشت.

استاندارد بین المللی رنگ بدنه بصورت دسته بندی های زیر تقسیم میشود:

قرمز : آب

کرم : کف

آبی : پودر

سیاه : دی اکسید کربن

سبز : خاموش کننده های هالن

رنگ بندی کپسول ها آتش نشانی

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک:

سیستم های اطفا حریق اتوماتیک بدون دخالت انسان بوده و به وسیله تجهیزات اتوماتیک به گونه ای عمل می کند که به محض وقوع حریق به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و از پیشرفت حریق و عواقب جبران ناپذیر آن مانند خسارات مالی و از همه مهم‌تر آسیب های جانی ناشی از آتش‌سوزی جلوگیری کرده و در آخر باغث اطفا حریق می‌شود.

پس می‌توان گفت یکی از کاربردی ترین لوازمی که می‌توان از مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق تهیه کرد سیستم اطفا حریق اتوماتیک است.

انواع سیستم اطفاء حریق اتوماتیک :

 •  سیستم اطفاء حریق اتوماتیک اسپرینکلر (آبی)
 •   سیستم اطفاء حریق اتوماتیک دی اکسید کربن
 •   سیستم اطفاء حریق اتوماتیک سیستم اطفا حریق آیروسل(پودری)
 •   سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی (سیستم اطفای حریق FM200)
 •   سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم
 •   سیستم اطفاء حریق اتوماتیک پودر آب

نکاتی که در هنگام خرید از یک مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق باید در نظر داشت

در نهایت باید گفت که امر اطفا و مهار کردن حریق امر حساسی است و باید حتما از تجهیزات استاندارد با متریال مناسب استفاده کرد پس در هنگام خرید باید در انتخاب مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق توجه کافی داشت.