به چه دلیل خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک مهم است؟

در دنیای امروزه برای حفظ امنیت مالی و محیط زیست و از همه مهم‌تر جان خودمان، در برابر خطرات غیر قابل پیشبینی، مثل حریق یا آتش سوزی، باید تجهیزاتی در ساختمان ها و… داشت.

اما این تجهیزات را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

یکی از تجهیزات مهم برای پیشگیری از گسترش آتش سوزی، سیستم اطفا حریق اتوماتیک است که ‌می‌توان آن را از مراکزی که در در سراسر کشور وجود دارند و تهیه و خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک در آنها ممکن است، خریداری کرد.

سیستم اطفا حریق اتوماتیک چیست 

سیستم اطفا حریق اتوماتیک به منظور مهار و کنترل کردن حریق به صورت خودکار طراحی شده است.

و در همان لحظات اولیه آتش سوزی و قبل از اینکه آتش گسترده شود جلوی گسترش آتش را می‌گیرد و سپس آن را خاموش می‌کند.

این سیستم بدون نیاز به دخالت انسان فعال می‌شود و کاملا اتوماتیک است. در واقع می‌توان گفت که سیستم اعلام حریق به منظور مطلع کردن و هشدار دادن به ساکنین است و سیستم اطفا حریق بعد از این هشدار وارد عمل می‌شود و بعد از اعلام آتش‌سوزی، آتش را خاموش می‌کند.

خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک

 

سیستم اطفای حریق ساختمان بستگی به تعداد طبقه ها و نوع ساختمان دارد پس در هنگام مراجعه به مرکز خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک

باید به این فاکتور ها دقت کافی داشت.

فرض کنید یک ساختمان مسکونی با 4 طبقه روی همکف داریم و هر طبقه دارای 4 واحد است. در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک برای همچین ساختمانی به موارد زیر نیاز داریم:

 • کپسول آتش‌نشانی
 • هوزریل
 •  اسپرینکلر برای پارکینگ

طراحی سیستم اطفا حریق برای ساختمان :

خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک مرحله اول است و بعد از آن به ترسیم نقشه های سیستم اطفای حریق می‌رسیم.

ترسیم کردن تجهیزات انباری یا ادرای به صورت دو بعدی انجام می‌شود. اما برای طراحی سیستم اطفای حریق یک ساختمان، شما باید چیدمان و طرح حقیقی و سه بعدی ساختمان را در نظر بگیرید.

آسان سازی کار وابسته به چیدمان و طراحی تصویر سه بعدی ساختمان و نحوه ی ارتباط برقرار کردن با سازه مورد نظر و سیستم‌های دیگر مکانیکی است. در هنگام طراحی سیستم های اطفای حریق یک آپارتمان به موارد زیر توجه میشود:

1.جمع آوری اطلاعات و مورد بررسی قرار دادن پلان‌های ساختمانی

2. جدا کردن پلانهای ساختمانی

3. نوع چیدمان آن سیستم

4. اندازه گیری لوله های سیستم

5. بریدن لوله ها

6. تکمیل کردن نکات و جزئیات

7. کنترل کردن ساختمان به صورت میدانی

8. لیست کارهایی که باید انجام شوند

در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک به چه نکاتی باید توجه داشت

لازم است که یک سری نکات را در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک رعایت کنیم :

همانطور که می‌دانید سیستم اطفا حریق اتوماتیک، تجهیزات و انواع مختلفی دارد که بر اساس نیاز می‌توانیم بهترین نوع آن را خریداری کرده و در ساختمان‌های تجاری، مسکونی و … از آنها استفاده کنیم.

در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک ، بهتر است قبل از هر چیزی شرایط محل مورد نظر را بررسی کنیم و در محل‌هایی که دسترسی به سیستم اطفا حریق، دشوار است؛ مانند راه پله ها و مکان‌های دارای سقف بلند، از نوع اتوماتیک استفاده کنیم تا در هنگام حریق، بدون نیاز به دخالت انسان فعال شوند و حریق را اطفا کنند.

 

انواع سیستم های قابل تهیه در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک 

  •   سیستم اطفای حریق اتوماتیک اسپرینکلر (آبی)
  •   سیستم اطفای حریق اتوماتیک کربن دی اکسید
  •   سیستم اطفای حریق اتوماتیک آیروسل(پودری)
  •   سیستم اطفای حریق اتوماتیک FM200 (گازی)
  •   سیستم اطفای حریق اتوماتیک فوم
  •  سیستم اطفای حریق اتوماتیک پودر مه آب
 • سیستم اطفای حریق اتوماتیک آبی :

آب در دسترس‌ ترین و رایج ترین ماده برای اطفا حریق است که معمولا افراد غیر حرفه ای و کسانی که آموزش ندیده اند وقتی با حریق روبرو می‌شوند اولین گزینه برای خاموش کردن آتش را آب میدانند.

همه ما با آب و تاثیر آن روی حریق آشنایی داریم. سوالی که ممکن است به ذهن همه ما رسیده باشد این است که آیا آب برای مهار تمامی انواع حریق کاربرد دارد؟

در جواب به این سوال باید گفت: خیر. گاهی اوقات استفاده از آب نه تنها حریق را اطفا و مهار نمی‌کند بلکه موجب شدت گرفتن و گسترش آن می‌شود.

ما در این مقاله به شما کمک می‌کنیم که با انواع سیستم اطفا حریق خودکار و نحوه ی مهار کردن حریق به وسیله آنها بپردازیم. تا در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک توانایی تشخیص نوع مورد نیاز خود را داشته باشید.

خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک

شدت گرفتن آتش به 3 فاکتور اصلی بستگی دارد که شامل: (حرارت، اکسیژن و مواد سوختنی) است که به آن مثلث آتش هم می‌گویند.

اگر یکی از این 3 فاکتور را در هنگام آتش‌سوزی از آن بگیریم؛ آتش گسترش پیدا نمی‌کند و مهار می‌شود.

پس به این نتیجه می‌رسیم که اگر اکسیژن را از مثلث حریق حذف کنیم، آتش به وجود آمده خاموش می‌شود.

در این نوع سیستم، فرایند کنترل و مهار کردن آتش از طریق کاهش و یا حذف اکسیژن محیط اطراف از طریق سیستم اطفا حریق کربن دی اکسید، صورت میگیرد.

مرکز فروش تجهیزات اطفا حریق

آیروسل یک ماده غیر سمی و پایدار است که می‌تواند هم با واکنش گرمازا و هم به صورت الکترونیکی فعال شود و زمانیکه این سامانه فعال شود ماده مرکبی از گاز و پودر، از آن خارج می‌شود که خاصیت کنترل و خاموش کنندگی حریق را دارد.

این نوع سیستم چیزی بین سیستم اطفاء حریق شیمیایی خشک و سیستم اطفاء حریق گازی است اما تفاوت‌هایی نیز دارند که باعث می‌شود اطفا حریق پودری مزیت‌های بیشتری داشته باشد.

 • سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی :

گازهای هالون یکی از سیستم‌های اطفا حریق هستند اما یک مشکل اساسی دارند، آن هم این است که این سیستم‌ها برای محیط زیست مضر بوده و آلودگی ایجاد می‌کنند.

به همین دلیل سیستم گازی پاک برای محافظت برای مواردی که از حساسیت بالایی برخوردارند، مورد استفاده قرار میگیرد.

سیستم های گازی پاک به دو دسته کلی تقسیم میشوند:

 •  گازهای بی اثر مانند IG55 ، IG100 ، IG01
 •  گازهای هالو کربنی مانند HFC 227ea ، HFC 125

در بین این سیستم‌های گازی، گازهای هالوکربنی هم قدرت بیشتری در خاموش کردن آتش دارند و هم کمترین خطر را برای تجهیزات موجود و پرسنل در آن مکان می‌رسانند.

در خرید سیستم اطفا حریق اتوماتیک به چه نوکاتی باید توجه کرد

 • سیستم اطفای حریق اتوماتیک مه آب :

سیستم اطفا حریق مه آب همانطور که از نامش پیداست در هنگام حریق، غبارهای ریزی از آب ایجاد می‌کند که بصورت ذرات خیلی کوچک در محیط پخش می‌شوند.

قطر این ذرات آب، چیزی بین 300 تا 1000 میکرون میباشد و موجب می‌شوند جریان الکتریکی آب از بین برود.

سیستم اطفای حریق اتوماتیک مه آبی خاصیت خنک کنندگی دارد و عملکرد آن مانند سیستم اطفا حریق گازی بوده و از رسیدن اکسیژن به آتش، جلوگیری می‌کند.

 • در مرحله بعد از خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک ، نوبت به شناسایی موانعی که بر سر راه طراحی نقشه اطفا حریق است و رفع آن‌ها می‌رسد:

یک نقشه اطفا حریق اصولی ساختمان باید موانع را نیز نشان دهد. این موانعی که بر سر راه عملکرد درست سیستم اطفا حریق هستند شامل :(دریچه های هوا، روشنایی، دتکتورها و کانال کشی‌ها، بلندگوهای سقفی) بوده و همچنین باید مکان دیوارها، پله ها، آسانسورها، ستون ها و…به طور دقیق و اصولی، مشخص شود و موانع احتمالی پاشش آب نیز مورد بررسی قرار بگیرد و کاملا مشخص شود. این موارد میتوانند شامل: (زیر نماها، تیغه های جداساز، ریل های جرثقیل و ریل درهای بالا رو)باشند.

البته در سیستم های اتوماتیک این موانع کمتر هستند و به همین دلیل، خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک پبشنهاد می‌شود.

میتوان برای افزایش ماندگاری نقشه از نقشه جوهری CADD استفاده کرد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که پروژه های دولتی نیز همین ویژگی‌ها را دارند.

به کارگیری این نوع نقشه با استقبال مردم مواجه نشد و دلیل این عدم استقبال این است که برنامه CADD زمان بر است.

کاربران CADD بر این باورند که کمبود طراحان کاربلد، باعث شده است که پیمانکاران اسپرینکلر اطفای حریق به فکر یک جایگزین بهتر باشند.

و طراحی نامناسب این نرم افزار موجب عدم کارایی CADD شده است.

ترسیم هر یک از پلان‌های ساختمان به معنی تکمیل راه اندازی است. بعد از طراحی پلان، نوبت به قرار دادن سر آبپاش یا اسپرینکلر بر روی پلان مورد نظر می‌رسد. که این شروع مرحله بعدی است و طبیعتا ضروری است.

حالا با توجه به اطلاعات فوق، می‌توان خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک را با دقت بیشتری انجام داد.

نکاتی که در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک باید رعایت کنید، بسیار اهمیت دارند زیرا با جان و سلامتی ما در ارتباط اند.

سخن نهایی : 

از این مطلبی که در اختیار شما قرار دادیم نتیجه می‌گیریم که دقت در هنگام خرید تجهیزات اطفا حریق اتوماتیک و در نظر گرفتن انواع آن از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با توجه به استفاده خود و شرایط ساختمان مورد نظر، این تجهیزات را خریداری کنیم.