چک لیست تجهیزات آتش نشانی

 

چک تجهیزات آتش نشانی به کلیه لوازم و تجهیزاتی که برای جلوگیری از بروز حادثه مورد استفاده قرار میگیرند ، میگویند. تجهیزات آتش نشانی هر مکان متفاوت است این تجهیزات از مهم ترین تجهیزات ایمنی در ساختمان ها هستند که در  چک لیست تجهیزات آتش نشانی  قرار میگیرند.
تاسیسات آتش نشانی اطفای حریق
در این مقاله قصد داریم شمارا با لیست  چک لیست تجهیزات آتش نشانی آشنا کنیم و به سوالات زیر پاسخ دهیم:
لیست تجهیزات آتش نشانی چیست؟
هر کدام از این تجهیزات در چه مکان هایی کاربرد دارند؟
چه میزان از بروز حادثه جلوگیری میکنند؟
همانطور که گفته شد تمامی وسایلی که به ما برای جلوگیری از بروز حادثه و کاهش خسارات وارد شده در اثر آتش سوزی ،انفجار کمک میکنند ، چک لیست تجهیزات آتش نشانی میگویند که انواع مختلفی دارند مثل :
سیستم اطفاء حریق
سیستم اعلام حریق
سیستم های ضد انفجار و کابل های نسوز
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

تجهیزات آتش نشانی ساختمانی

امروز تجهیز کردن ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری به سیستم های اعلام و اطفاء حریق ضرورت پیدا کرده است . که هر ساختمان باتوجه به در معرض خطر بودن ، متراژ و نوع کاربری توسط نیروهای متخصص با نظارت نیروهای سازمان آتش نشانی بررسی شده و نوع و محل نصب این تجهیزات را مشخص میکنند.
متداول ترین ابزار هایی که در تجهیز ساختمان ها بکار میروند ، سیستم های اعلام و اطفاء حریق ، کپسول های آتشش شنانی و شلنگ های آب میباشند.

سیستم های اعلام حریق

این سیستم ها از جمله متداول ترین تجهیزات آتش نشانی است که امروز در بسیاری از ساختمان های تازه ساخت مورد استفاده قرار میگیرند؛ نصب سیستم های اعلام حریق  بر روی سقف ها انجام میشود و هنگامی که ساختمان دچار حادثه میشود با توجه به نوع نشانه های حریق مثل نور، گرما و حرارت این سیستم ها که به آنها دتکتور نیز گفته میشود شورع به آلارم دادن میکنندو باعث اطفاء به موقع و زود هنگام میشود .این سیستم ها همگی به مرکز آتش نشانی متصل هستند و در هنگام هشدار در نزدیک ترین مراکز نیز اعلام هشدار میشود.
سیستم های اعلام حریق برند و انواع مختلفی دارند که شرکت ایمن اکسین یکی از نمایندگان فروش  و نصب این دتکتور ها میباشد.
دتکتور دود ، دتکتور حرارت و شعله و یا دتکتور ترکیبی از شرکت های جنت ،آپولو و سیتک برخی ازسیستم های اعلام حریق ایمن اکسین میباشند

سیستم اطفاء حریق

این سیستم ها یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات آتش نشانی هستند که جایگاه ویژه ای برای خود پیدا کرده اند وظیفه این سیستم ها خاموش کردن آتش تا زمان ورود مامورین آتش نشانی میباشد ، این سیستم ها نیز مانند اعلام حریق ها دارای انواع و برند های زیادی هستند که بهترین آنها را میتوانید از نارپوش تهیه کرد.
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

 هنگام نصب این سیستم های اطلفاء حریق از قسمت پنل های کنترلی میزان حساسیت نسبت به دما و حرارت تنظیم شده و هنگامی که دمای محیط از دمای تعریف شده بالاتر رود دتکتور ها و اسپیلنکرها شروع به کار میکنند.

اسپرینکلرها

به این سیستم های آتش نشانی آبفشان نیز گفته میشود که بطور اتوماتیک عمل میکنند این سیستم ها به دمای بالا حساس بوده و با رسیدن به آن دما شروع به پاشش آب میکند و در مکان هایی که فضای زیادی دارند مورد استفاده قرار میگیرند و دارای 3 نوع اسپیلنکر بالا زن ، پایین زن و بغل زن هستند.
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

سیستم های ضد انفجار

این سیستم ها بیشتر در مراکزی مثل جایگاه های سوخت و صنایع پتروشیمی و معادن که در آنها خطر انفجار بسیار بالا است کاربرد دارند این سیستم ها نیز به دما وحرارت حساس هستند و هنگام بالا رفتن دما و حرارت شروع به آلارم و اطفاء کرده و باعث میشود که زود تر محیط تخلیه شده و خطر انفجار کاهش میدهد با نصب این سیستم های ضد انفجار میزان خسارات تا حد قابل توجهی کاهش پیدا میکند.
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

ضد انفجارها شامل فلاشرها و آزیرها هستند که میتوانند به صورت آلارم فقط با صدا و فقط با نور ویا هردو باهم نصب شوند. میزان صدا این آژیرها به اندازه بلند است که تا فاصله زیادی از این آزیر باشید صدا آنرا میشنوید و فلاشرهای نوری نیز معمولا با رنگ قرمز هستند.

کابل های ضد حریق

این محصول نیز یکی از سیستم های اطفاء حریق میباشد و بیشتر در لوازم برقی صنعتی و خانگی و یا سیم کشی های ساختمان ها هنگام ساخت استفاده میشوند .
 این کابل ها با سیلیکون روکش شده و باعث میشود انعطاف بالایی داشته باشند و نسبت به حرارت و دما بالا مقاوم هستند .
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

 برخی از این کابل های نسوز با یک شیلد پوشش داده میشوند که مقاومت انها چند برابر میشود و در مکان هایی که با حرارت و دما بالا سر و کار دارند استفاده میشود.

گوی ضد حریق

یکی دیگر از تجهیزات آتش نشانی گوی ضد حریق است که شکلی گرد و توپ مانند دارند و از آن ها در حریق ها استفاده میشود.
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

هنگامی که حریق رخ میدهد میتوان این توپ ها را به داخل آنها پرتاپ کرد و پس از مدتی کوتاه ماده اطفاء از آن خارج شده و حریق مهار می گردد.

شیرو شلنگ های آتش نشانی

قطعا همه ما در خیابان ها شیرهای آتش نشانی را دیده ایم به این شیرها هیدرانت میگویند که به دو صورت زمینی و ایستاده به رنگ قرمز هستند برای استفاده از این هیدرانت های آتش نشانی باید از آچارهای آتش نشانی استفاده کرد.
چک لیست تجهیزات آتش نشانی

چک لیست تجهیزات آتش نشانی

شلنگ های آتش نشانی که جنسی از لاستیک طبیعی دارند با مقاومت بالایی که دارند در شرایط گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند.
شلنگ های آتش نشانی یکی از مهم ترین ابزارها هستند که آتشنشانان از آن ها استفاده میکنند پس باید جنسی مقاوم و انعطاف بالا داشته باشند تا در زمان عملیات نترکد و در مرور زمان از بین نرود.

نتیجه گیری

تجهیزات آتش نشانی از جمله مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات برای ساختمان ها میباشند همانطور که در این مقاله به برخی از این تجهیزات مثل : سیستم های اعلام حریق ، سیستم های اطفاء حریق ، اسپرینکلر ها ، گوهای ضد حریق کابل ها نسوز و آژیرهای ضد انفجار اشاره کردیم میتوانید باتوجه به نوع و کاربرد این تجهیزات آنهارا از نارپوش تهیه کنید.
این شرکت با داشتن افرادی مجرب و کارآزموده همواره آماده خدمات رسانی از جمله طراحی و نصب تجهیزات آتش نشانی برای شما مخطابان عزیز میباشد.