قیمت کوپلینگ آتش نشانی

در این مقاله به شرح موضوع قیمت کوپلینگ آتش نشانی خواهیم پرداخت و برای اطلاعات بیشتر با شماره ی آخر مقاله تماس بگیرید.

برای اینکه یک شیلنگ آتش نشانی به طور ایمن و موثر کار کند، انتخاب مناسب اتصال یا همان کوپلینگ آتش نشانی ضروری است.

 کوپلینگ یک اتصال دهنده در انتهای یک شلنگ است، درواقع به ابزارهایی که برای اتصال شیلنگ‌‌ها‌ی آتش نشانی به همدیگر یا اتصال شیلنگ‌ها به تجهیزات آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً از فولاد، برنج، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم یا پلاستیک ساخته می شود، کوپلینگ گفته می شود. 

برای اطمینان از عملکرد صحیح شیلنگ آتش نشانی، مهم است که کوپل اندازه مناسب برای برنامه خود انتخاب کنید.

 برای تعیین اندازه کوپلینگ مورد نیاز شلنگ خود، شماره کوپل زن را بررسی کنید. همچنین برای تعیین اندازه صحیح کوپلینگ می توانید قطر داخل کوپلینگ را با اعدادی که روی شیلنگ آتش نشانی درج شده است، مطابقت دهید.

لازم به ذکر است که کوپلینگ های آتش نشانی در سایزهای 1 اینچ، 1.5 اینچ، 2 اینچ، 2.5 اینچ، 3 اینچ و 4 اینچ در بازار عرضه می شود.

 غالبا جنس کوپلینگ های آتش نشانی از آلومینیوم نوع استورز و یا B.S در دو نوع ایرانی و آلمانی ساخت کمپانی های AWG و  Vogel آلمان می باشد.

انواع کوپلینگ آتش نشانی :
 1. کوپلینگ Storz (آلمانی)
 2. کوپلینگ ایتالیایی (UNI)
 3. کوپلینگ BS یا کوپلینگ انگلیسی
 4. کوپلینگ NH
 5. کوپلینگ Barcelona
 6. کوپلینگ GOST & ROTTA (روسی)
 7. کوپلینگ Guillemin Symmetrical یا کوپلینگ فرانسوی
 8. کوپلینگ Machino (ژاپنی)
 9. کوپلینگ Nakajima (ژاپنی)
 10. کوپلینگ نروژی (Norlas)
 11. کوپلینگ Camlock
کوپلینگ Storz (آلمانی)

کوپلینگ Storz نوعی اتصالات استاندارد است که شیلنگ های آتش نشانی، به ویژه قطر بزرگ را به هیدرنتس های آتش نشانی پمپ ها و ورودی ها متصل می کند تا بتواند آب را برای اسپرینکلرهای آتش نشانی یا سیستم های ایستگاه لوله کشی تأمین کند. تنها کافیست که که دو قسمت کوپلینگ را چرخانده و ابزارهای مختلف آتش نشانی را به آن وصل نمایید. این مدل کوپلینگ در سوویس توسط فردی به نام کارل اگوست گایدو استورز اختراع شد و بعد از سال های بسیار به صورت کاملا رسمی در آتش نشانی های کشور آلمان مورد استفاده قرار گرفت. در ایران نیز کوپلینگ Storz بسیار پرکاربرد است. جنس کوپلینگ Storz به دلیل سبکی و مقاوم در برابر زنگ زدگی از آلومینیوم می باشد.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ ایتالیایی (UNI)

کوپلینگ ایتالیایی (UNI) از جنس استنس استیل بوده و مزایای بیشماری را در مقایسه با کوپلرهای مشابه ارائه می دهد. این مدل کوپلینگ دارای یک واشر برای جلوگیری از نشت آب بوده و به دلیل مصارف گسترده در تمام مدل ها موجود بوده و اتصال سریع آن از مزایای آن محسوب شده و اتصال آن به لوله های ساخته شده از مواد مختلف با قطرهای مختلف خارجی ساده و آسان است. ظبق اصل اساسی اتصال UNI کشور ایتالیا، کوپلینگ ایتالیایی (UNI) دارای ایمنی و انعطاف پذیری بالا بوده و دارای ساختار نر و مادگی و از نوع کوپلینگ‌های رزوه‌ای بوده و دارای تکنولوژی نصب آسان می باشد. از مزایای این کوپلینگ مقاومت در برابر فشار و دما بوده و حتی با مونتاژ لوله نادرست، ضد نشت می باشد. ایمنی و قابلیت اطمینان UNI-Coupling توسط مقامات دولتی، شرکت های بیمه، بازرسان فنی و موسسات صدور مجوز برای تمام بخشهای عمده صنعتی در اکثر کشورهای صنعتی مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ NH

NH مخفف National Hose و NST مخفف National Standard Thread و دارای واشر به منظور آب بندی است و در حوزه آبرسانی و مکش کاربرد فراوان دارد. این مدل کولینگ در بسیاری از شیرهای آتش نشانی و لوازم جانبی محبوب است و آتش نشان ها به صورت گسترده در ایالات متحده آمریکا از آن استفاده می کنند. این کوپلینگ ها دارای ساختار نر ومادگی بوده و اتصال رزوه ای این دو را به یکدیگر وصل می کند.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Barcelona

کوپل های بارسلونا از سه شاخه بهم پیوسته تشکیل شده است که سیستم اتصال و قطع سریع کارآمد را فراهم می کند. آنها از آلومینیوم و فلز تولید می شوند و در کشور اسپانیا مصارف بسیار زیادی در زمینه آبرسانی دارند ( این مدل کوپلینگ برای مکش قابلیت استفاده ندارد). کوپلینگ Barcelona به عنوان یک جفت اتصال سریع شیلنگ آب طراحی و تولید می شوند. اتصالات به طور گسترده ای در ساخت و ساز، گاراژ، کشاورزی یا تاسیسات عمرانی استفاده می شود. این کوپلینگ ها ساخنار نر و مادگی نداشته و همانظور که در شکل زیر مشاهده می کنید، دارای سه زبانه برای اتصال می باشد.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ ROTTA & GOST (روسی)

کوپل های Gost و Rotta مطابق استاندارد روسیه است. GOST دارای سیستم 2 شاخه و ROTTA دارای سیستم 3 ساخه می باشد. هر دو سیستم اتصال متقارن داشته و مواد تشکیل دهنده آنها برنج و آلومینیوم است. کوپلینگ Gost به طور گسترده در تجهیزات آتش نشانی برای ساکشن یا همان مکش استفاده می شود و نوع Rotta که عمدتا در کشتی ها برای عملیات دلیوری یا تحویل با حداکثر فشار کاری 16bar استفاده می شود. اندازه های محبوب و پرکاربرد DN 50 و DN 70 می باشد.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Guillemin Symmetrical یا کوپلینگ فرانسوی

کوپلینگ Guillemin یک سیستم متقارن است و مناسب برای کاربردهای متنوع از جمله آبرسانی است که در کشورهای فرانسه و بلژیک مورد استفاده قرار می گیرد. موفقیت آن بیشتر به دلیل فرم است که بسته شدن کامل و آسان را امکان پذیر می کند، درواقع با چرخش کوپلینگ به وسیله دست و با زاویه چرخش 45 درجه دو جزء به یکدیگر متصل می شوند. در سایزهای کوچک شما قادر خواهید بود با استفاده از دست اتصالات را کوپله کنید، اما در سایزهای بزرگ شما نیازمند آچار خواهید بود. جنس کوپلینگ Guillemin از استنس استیل، آلومینیوم، مس و پلی پروپیلن می باشد.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Nakajima (ژاپنی)

اتصالات آتش نشانی ناکاجیما ژاپنی مجموعه ای از اتصالات آتش نشانی فلزی است که شامل 3 گزینه با اندازه های مختلف، JIS 65A ، JIS 50A و JIS40A است. این مدل کوپلینگ ژاپنی فاقد نر ومادگی بوده که برای آبرسانی در آتش نشانی کاربرد دارد و قابلیت استفاده در مصارف ساکشن یا مکش را ندارد. این اتصالات آتش نشانی معمولا در حوزه صنایع مختلف دریایی استفاده می شوند. در واقع، ساختار فلزی، مقاومت در برابر خوردگی آب نمک و دوام آن را حتی در سخت ترین شرایط تضمین می کند.

کوپلینگ و آداپتورهای ناکاجیما یک سیستم اتصال به هم پیوسته 16 میله ای ژاپنی با دو شاخه بهم پیوسته ساخته شده با استاندارد صنعتی ژاپن (JIS) است، همچنین، درپوش ها به صورت استاندارد دارای زنجیره نگهداری هستند.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Machino (ژاپنی)

کوپلینگ Machino (ژاپنی) یک قطعه سخت و محکم و به هم پیوسته بر روی شیلنگ آتش نشانی است که در کشور ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. از این کوچلینگ برای اتصال شلنگ به هیدرنتس یا پمپ های آتش نشانی و سایر وسایل شیلنگ (نازل ، پنجه و غیره) استفاده می شود و در ساختار نر و مادگی مب باشد. مواد مورد استفاده در ساختار کوپلینگ Machino، آلیاژ برنج یا آلومینیوم بوده و دارای حداکثر فشار کاری 16bar و مطابق با استاندارد JIS ساخته شده است.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ نروژی (Norlas)

کوپلینگ Norlas نروژی یک قطعه سخت و محکم بوده و برای اتصال شلنگ به هیدرنتس یا پمپ های آتش نشانی و سایر وسایل شیلنگ (نازل ، پنجه و غیره) استفاده می شود. درپوش های زنجیره ای Norlas Blank برای محافظت از نخ های خروجی نر طراحی شده اند. همچنین، دریچه ها و هیدرانت ها از ورود مواد خارجی جلوگیری می کند. این کوپلینگ از جنس برنج یا برنز بوده و زنجیر بهمراه دارد. این کوپلینگ در مصارف آبرسانی آتش نشانی و سازه‌های نفتی فراساحلی کاربرد دارد.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

کوپلینگ Camlock

اتصالات Camlock یا کاملاک به اتصالات Cam and Groove یا Camlock Couplings نیز معروف هستند و این به این دلیل است که آنها با شیارهایی ساخته شده اند که به سبک های مختلف اجازه می دهد تا در کنار هم مهر و موم شود. این کوپلینگ‌ها دارای دو جزء نر و مادگی بوده که بر روی بخش مادگی بازوهایی برای کوپله کردن اتصال تعبیه شده است. ساختار ساده و عملکرد آسان، آنها را بسیار محبوب کرده است. این کوپلینگ شامل انواع مواد از جمله آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، برنج و اتصالات شلنگ Camlock و پلی پروپیلن است. این قطعه آلومینیومی برای اتصال به هیدرانت یا کوپلینگ رزوه دار بر سر شیرفلکه و سر دیگر آن به هیدرانت متصل به نازل بسته می‌شوند از این رو به آنها کوپلینگ یا اتصال آلومینیومی نیز گفته می‌شود. لازم به ذکر است که اتصالات شلنگ Cam Lock در بسیاری از صنایع و برنامه های مختلف از جمله در انتقال سیالات در صنایع نفتی و شیمیایی و به طور محدودتر در مصارف آبرسانی آتش نشانی استفاده می شود،  هنگام انتخاب اتصالات Cam و Groove مناسب، مهم است که به سازگاری شیمیایی سیال فرآیند و دمای فرآیند توجه داشته باشید. بهتر است که اتصالات شیلنگ Camlock مطابق با ویژگی Mill Mill ساخته شده باشند تا همیشه از جفت شدن مناسب آداپتور نر و ماده و اتصال بادامک اطمینان داشته باشید.

نوع قفل در کوپلینگ Camlock از نوع استورز ( سیستم آلمانی ) و دارای دو عدد واشر آب بندی هستند که در صورت خرابی قابل تعویض هستند. اغلب سایزهای مورد استفاده 1 اینچ، 1.5 اینج و 2.5 اینچ بیشتر مورد مصرف در باکس های آتش نشانی و سایزهای 2.5 و 4 اینچ آنها نیز برای خودرو های آتش نشانی مورد مصرف هستند.

قیمت کوپلینگ آتش نشانی

قیمت کوپلینگ آتش نشانی