قیمت نازل تفنگی آتش نشانی


نازل تفنگی آتش نشانی چیست؟

نازل تفنگی آتش نشانی یا سر لوله آتش نشانی وسیله ای است که به کمک آن پاشش آب با دقت بیشتر انجام می شود. همچنین از نازل جهت افزایش سرعت و کنترل حجم خروجی آب در انتهای خط لوله آب مصرفی آتش نشانان در اطفای حریق بکار برده می شود.

نازل ها معمولا دارای قابلیت های مختلفی از جمله بصورت جت و فوگ یا اسپری می باشند.

نازل تفنگی آتش نشانی

آبدهی نازل آتش نشانی

حجم ابدهی یا مقدار آب خروجی از سر نازل آتش نشانی به یک عامل مهم بستگی دارد. حجم و میزان آتش سوزی تعیین کننده این موضوع می باشد؛آبدهی نازل آتش نشانی به حجم 50 تا 500 لیتر در دقیقه در حالت فوگ و جت با قابلیت کنترل حجم خروجی آب میباشد.

برای مثال در آتش سوزی های بزرگ به همان نسبت حجم ، به آب بیشتری برای عملیات اطفای حریق نیاز می باشد. نازل های آتش نشانی در انواع مختلفی ساخته میشوند که از لحاظ شکل و حجم جریان آب خروجی تقسیم بندی میشوند.

نازل تفنگی آتش نشانی

انواع سر نازل آتش نشانی

◾نازل های شیردار آتش نشانی
◾نازل تفنگی آتش نشانی
◾نازل کف ساز سبک آتش نشانی
◾نازل کف ساز سنگین آتش نشانی و..

در این مطلب بحث ما در رابطه با نازل تفنگی آتش نشانی است . نازل تفنگی آتش نشانی قابلیت پرتاب آب را دارا می باشند و بصورت پودری و جت آب را به سمت بیرون پرتاب میکنند.
جریان آی را می توان به کمک اهرمی که در بالای نازل تفنگی آتش نشانی وجود دارد تنظیم کرد. برای مثال میتوان جریان آب را به گونه ای تنظیم کرد که آب با سرعت بیشتری به بیرون هدایت و پرتاب شود.

مطالب تصادفی :  سوخت ماشین آتش نشانی چیست

نازل تفنگی آتش نشانی به علت پرتاب زیاد آب معمولا در مواقعی مورد استفاده قرار میگیرد که فاصله آتش نشانان از آتش و محل حریق زیاد باشد.
مواد و متریال مورد استفاده در ساخت این نوع نازل ها آلومینیوم و … می باشد. برای استفاده از این نوع نازل ها میتوان از اتصالات و کوپلینگ آتش نشانی سیستم استوز و سیستم انگلیسی(بریتیش) استفاده کرد.

این نوع نازل ها ممکن است از جنس آلومینیوم ، استیل ، برنج و حتی پلاستیکی باشند. نازل های تفنگی آتش نشانس به علت تحمل فشار بالا در قسمت های سر نازل و انتهای نلزل از مواد مقاوم استفاده میشود.

نازل تفنگی آتش نشانی

نازل های تفنگی آتش نشانی که به آنها توربو نازل نیز گفته میشوددارای ویژگی های خاصی می باشند.
این نوع نازل ها علاوه بر باز و بسته کردن جریان آب امکان انتخاب نوع پاشش بصورت جت و پودری را دارا می باشند و به اپراتور این امکان را می دهد تا قطر ذرات را تنظیم کنند.

بنابراین قطرات آب با قطر کمتر و ذرات ریزتر از سر نازل خارج میشوند و در مقابله با آتش سوزی و حریق سریعتر تبدیل به بخار آب میشوند در نتیجه این ویژگی تاثیر بسیاری بر خاموشی آتش سوزی و حریق دارد.

علاوه بر این ، به دلیل کم بودن قطر ذرات آب ، در زمان برخورد با آتش سوزی و حریق اکسیژن را سریعتر جذب میکنند و همچنین حریق را زودتر خنک می کنند.

قیمت نازل تفنگی آتش نشانی

همانطور که گفتیم نازل یکی از قسمت های مهم و اصلی در سیستم های اطفای حریق محسوب میشود که در عملیات های آتش سوزی و حریق در جعبه های آتش نشانی برای اطفای حریق وجود دارد.

مطالب تصادفی :  لوازم ایمنی حسن آباد

آتش نشانان با استفاده از نازل ، فشار و جریان آب را تنظیم میکنند تا پاشش آب با توجه به نسبت حجم آتش سوزی به درستی صورت گیرد و عملیات خاموش سازی آتش و نجات جان انسان ها با سرعت بیشتری انجام شود.

همانطور که گفته شد نازل های آتش نشانی دارای انواع مختلفی می باشتد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا هستند و هر کدام با توجه به جنس و شکل قیمت های متنوع و مختلفی دارند.

بنابراین میتوان گفت قیمت نازل تفنگی آتش نشانی با توجه به خصوصیات و انواع آن میتواند متفاوت باشد. از طرفی این وسیله ی مهم که از ارزش بسیار بالایی برخوردار است خصوصیاتی در اختیار شما قرار میدهد که با استفاده از آن در زمان حریق میتوانید روند خاموش سازی آتش را راحت تر و با سرعت بیشتر انجام دهید. بنابراین بهترین تاثیر را بر روی خاموش سازی میگذارد.

البته باید این مورد را نیز در نظر داشته باشید که قیمت نازل آتش نشانی به کیفیت آن نیز بستگی دارد و طبیعی است که نازل های ارزان قیمت، از کیفیت پایین برخوردار می باشند. نکته حائز اهمیت این است که به هیچ وجه کیفیت را فدای قیمت نکنید زیرا اینکار میتواند در شرایط اضطراری باعث ضررهای زیادی شود پس بهترین نازل با بهترین کیفیت را انتخاب کنید.

نازل تفنگی آتش نشانی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.