سیستم آتش نشانی خشک

در این مقاله از نارپوش ما سعی در شرح موضوع سیستم آتش نشانی خشک به طور جامع و کامل داریم تا شما به اطلاعات کافی خود دست پیدا کنید.

تا به امروز سعی کرده اطلاعات و جزئیات عملی زیادی در مورد تجهیزات آتش نشانی به ویژه تجهیزات داخل آن در اختیار شما قرار بدهیم.
سیستم آتش نشانی خشک

سیستم آتش نشانی خشک

 امروز، ما شما را با سیستم آب جعبه آتش نشانی که ما به عنوان رایزر می دانیم معرفی می کنیم و دقیقا تعیین می کنیم که آب مورد نیاز برای جعبه های آتش نشانی چگونه تامین می شود. 

گروه صنعتی نارپوش انواع تجهیزات آتش نشانی از جمله، کپسول و غیره را ارائه می دهد.

رایزر چیه؟

رایزر در سیستم آب به لوله ای می گوید که در ارتفاع ساختمان از سقف به کف قرار دارد و وظیفه آن فراهم کردن آب مورد نیاز برای خاموش کردن آتش به صورت دستی (برای جعبه های آتش نشانی) و خودکار برای تجهیزاتی مانند آب پاش است. 

به طور کلی سه نوع رایزر داریم که هر کدام به صورت جداگانه برای شما توضیح خواهیم داد.

رایزر خشک چیه؟

ما از سیستم آتش نشانی خشک برای مناطق سرد استفاده می کنیم که در آن از احتمال یخ زدن آب در داخل لوله ها استفاده می شود و سیال جایگزین آب داخل لوله ها هوای فشرده است.
سیستم آتش نشانی خشک

سیستم آتش نشانی خشک

 به طوری که برای جلوگیری از یخ زدن آب داخل لوله ها از هوا استفاده می کنیم و در صورت خرابی آب پاش (آتش)، این هوا از سیستم خارج می شود و پمپ داخل موتورخانه روشن می شود و آب جایگزین می شود. 

در این روش نیازی به استفاده از شیر پروانه قطع شده نیست.

در این روش به جای استفاده از فلاشویچ باید از perersevich استفاده کرد.
سیستم آتش نشانی خشک

سیستم آتش نشانی خشک

باید توجه داشت که برای انجام لوله کشی آتش به هر دو روش خشک و مرطوب باید از لوله مانیسمن و همچنین اتصالات مانیسمن نیز استفاده کنید و تمام عملیات اتصال باید جوش داده شود.

رایزر تر چه چیزی است؟

سیستم آتش نشانی خشک بیشتر یک لوله عمودی در ساختمان است که در بالاترین نقطه به مخزن آن و در پایین ترین نقطه ساختمان به پمپ آب متصل می شود.

 سیستم آب رسانی برعکس، سیستم آتش نشانی خشک همیشه دارای آب است و در هر طبقه به جعبه های آتش نشانی و آبپاش متصل است و آب مورد نیاز خود را تأمین می کند.

 وظیفه اصلی این سیستم آب رسانی تأمین آب مورد نیاز برای خاموش کردن آتش تا حدود ۱۰ دقیقه پس از آتش سوزی است تا نیروهای متخصص آتش نشانی از آن عبور کنند.

 همچنین آتش سوزی های کوچک به راحتی با این سیستم خاموش می شوند و برای افرادی که تخصص آتش نشانی ندارد بسیار کارآمد هستند.

رایزر هیبریدی چه چیزی است؟

همان طور که از نامش پیداست، این سیستم آبی ترکیبی از رایزر خشک و رایزر مرطوب است. 

این است که به صورت عادی همیشه آب دارد و اگر آتش سوزی به وجود آید، ساکنان ساختمان به تنهایی می توانند اقدامات اولیه خاموش کننده آتش را تا زمانی که نیروهای آتش نشانی در محل قرار دارند انجام دهند و از پیشروی آتش جلوگیری کنند.
سیستم آتش نشانی خشک

سیستم آتش نشانی خشک

 همچنین هنگامی که نیروهای آتش نشانی برای تامین آب به طبقات فوقانی وارد می شوند، می توانند از دریچه و کوپلینگ ها برای ارسال ورودی ساختمان به رایزر استفاده کنند تا فشار آب بیشتر و عملکرد بهتری در طبقات بالای ساختمان داشته باشد. 

تصویر زیر که یک رایزر ترکیبی را نشان می دهد عملکرد آن را به شما نشان خواهد داد. البته قبل از آن به یاد داشته باشید که موضوع انتخاب رایزر آتش نشانی به هیچ وجه سلیقه ای نیست و هر کدام از سه نوع رایزری که در بالا گفتیم بستگی به نظر کارشناس آتش نشانی مربوط به ساختمان شما دارد.