انواع وسایل اطفای حریق

در این قسمت میخواهیم انواع وسایل اطفای حریق را برای شما عزیزان شرح دهیم و شما میتوانید با خواندن این مطلب اطلاعات نسبی درباره انواع وسایل اطفای حریق بدست اورده و از آن استفاده نمایید، چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی داشتید با مشاوران نارپوش ارتباط برقرار کنید.

انواع وسایل اطفای حریق

انواع وسایل اطفای حریق

انواع وسایل اطفای حریق، سیستم های اعلام آتش و تجهیزات خاموش کننده آتش تنها و تنها بخشی از کلیه لوازم خاموش کننده آتش هستند. بنابراین تمام ابزار جانبی و پیز هایی که هر کدام نقش ویژه ای در مبارزه با آتش سوزی دارند، بخشی از تیم خاموش کننده آتش هستند و برای ساختمان بسیار اهمیت دارند و حتما باید قیمت انواعانواع وسایل اطفای حریق را نیز در نظر داشت.

 

آتش نشانی یکی از سخت ترین و آسیب رسان ترین مشاغل است که ما با تجهیز منزل و دانستن انواع وسایل اطفای حریق میتوانیم خطرات آن را کاهش دهیم و کمکی به سلامت اتش نشانان عزیز و سلامت خود کرده باشیم.

 

مانیتور آتش نشانی

مانیتور در انواع وسایل اطفای حریق یکی از انواع لوازم آتش نشانی می باشد به بسیار مهم است و از نظر نصب به دو صورت زمینی و قابل نصب برروی خودرو نصب می شوند و از لحاظ کاری به ۲ قسمت آب دار و کف دار تقسیم می گردند که بسته به نوع قسمت های دیگر این تقسیم بندی صورت گرفته است.

انواع وسایل اطفای حریق

شیرهای آتش نشانی

شیر های آتش نشانی با اشکال مختلف را میتوان در بیشتر مکان ها در شهر دید که  یکی انواع وسایل اطفای حریق است. از این شیر های برای نگه داشتن آب و البته در نهایت برای هدایت آب ده داخل شلنگ و یا سایر تجهیزات آتش نشانی استفاده می گردد و این نوع از انواع وسایل اطفای حریق بسیار کاربردی است.

انواع وسایل اطفای حریق

انواع وسایل اطفای حریق

دستگاه های کف ساز

در بعضی موارد نیاز می باشد که برای مهار آتش از فوم یا کف استفاده شود. بنابراین در تجهیزات آتش نشانی نیاز به وجود قطعات و یا دستگاه هایی برای تولید کف یا انتقال کف یا فوم می باشدو در این موارد از دستگاه های کف ساز استفاده می شود.

اتصالات آتش نشانی

تمامی تجهیزات آتش نشانی برای اتصال راحت تر به یکدیگر نیاز به واسطه دارند. وجود این واسطه ها باعث می شود که از یک دستگاه در چند نوع کار مختلف استفاده نمود. این اتصالات در انواع مختلف با توجه به نوع دستگاه و نیاز کاربری آن در انواع طرح ها و با جنس های مختلف ساخته می شود.

انواع وسایل اطفای حریق

انواع وسایل اطفای حریق

جعبه آتشنشانی

این جعبه برای هر خانه ای نیاز است و معمولا مقابل خروجی و جلوی دید افراد نصب میگردد تا هنگام اتش سوزی دسترسی اسان بتوان به ان داشت و وسایل مورد نیاز برای مقابله با اتش را از ان برداشت.

 

کپسول آتشنشانی

کپسول های آتش نشانی در انواع مختلف و برای خاموش کردن آتش سوزی های مختلف استفاده می شود. این محصول انواع مختلفی دارد که هریک را میتوانید تهیه و استفاده کنید که در ادامه از برخی از آن ها نام برده ایم.

  • کپسول آتش نشانی CO۲ (دی اکسید کربن)
  • کپسول آتش نشانی گاز و آب (آبی)
  • کپسول آتش نشانی حاوی فوم (کف)
  • کپسول آتش نشانی پودری(پودر و گاز)
  • کپسول آتش نشانی هالوژنه (سبز)

علائم ایمنی

برای اطلاع مردم از حادثه رخ داده و مدیریت رفت و آمد در محل حادثه آتش نشان ها از تجهیزاتی استفاده می‌کنند. این تجهیزات و علائم شامل نوار خطر مخصوص آتش نشانی و گاها کله قندی است. با نوار کشی در محل حادثه ورود و خروج افراد عادی به محیط نا امن جلوگیری می‌شود. کله قندی نیز در ماموریت هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که عبور خودروها در آن بیشتر است.  نوار خطر آتش نشانی به رنگ نارنجی است و کلمه خطر آتش سوزی روی آن درج شده است.

کپسول آتش نشانی

کپسول های آتش نشانی دارای تنوع زیادی بوده و وزن و حجم های متفاوتی دارند. در این کپسول ها ماده خفه کننده احتراق، در دو نوع کف و پودر وجود دارد. عموما بدنه کپسول های آتش نشانی از فلز ساخته شده و باید دارای مقاومت بالا بوده تا بتواند فشار را به خوبی تحمل کند.

بدنه کپسول های آتش نشانی لازم است در مقابل زنگ زدگی نیز مقاوم باشد و روش استفاده، نام کارخانه و سایر اطلاعات بر روی آن درج شده باشد. همچنین بدنه باید در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از مقاومت لازم را داشته  باشد. این کپسول ها به خاطر  قابل حمل بودن و جای گیری ساده در دست آتش نشانان به شکل استوانه های ته گرد ساخته می شوند و استفاده از آن اسان است.

موضوعات مرتبط:

1.آموزش آتش نشانی صنعتی

2.آموزش نرم افزار اتو اسپرینک

3.طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق

4.نرم افزار طراحی اعلام حریق

5.پنل اعلام حریق nsc

6.کنترل پنل سیستم اعلام حریق

7.نرم افزار nsc